Kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseridir.

Türkiye'de ve dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türü meme
kanseridir, İzmir'de yılda binden fazla kadına  meme kanseri
teşhisi konuluyor.

Meme kanseri hastalığının genelde orta yaş ve ileri yaş kadınlarda,
çok nadir olarak da erkeklerde görülebilen bir hastalıktır.
En sık görülen kanser türüdür. Akciğer kanserinden sonra ikinci sırada gelen meme kanseri kadınlar için birinci sırada yer almaktadır.

Meme kanserinde en önemli nokta erken tanıdır.Erken tanı konduğunda hastalığı yok edebilecek durumdayız. Erken tanının birinci aşamasında, 40 yaşına kadar hastalar kendi kendilerini muayene edebilirler. İkinci aşamada ise, 40 yaşından sonra hastaların doktor gözetimi altında yılda bir kez mamografi çektirmeleri gerekir.

Meme kanserinde cerrahi müdahale, kemoterapi ve ışın tedavileri uygulanmaktadır, tedavi süresi hastadan hastaya değişim  göstermektedir.Tedavinin ardından da yaşam boyu kontrol önemlidir. Tedavide değişik cerrahi teknikleri vardır, bu tekniklerden biri memenin tamamının, diğeri ise sadece var olan tümörlü kısmın alınmasıdır. Eğer tümör küçükken teşhis konulursa sadece var olan kitle alınmakta, tümör büyümüşse cerrahi müdahaleyle göğsün tamamı alınmaktadır.

Meme kanserini tetikleyen en önemli faktör menapoza giren kadınlarda ostorojen hormonunun kontrolsüz bir biçimde artmasıdır. Sigara kullanımı ve aşırı kilo problemi olan kadınlar meme kanseriyle daha sık karşılaşmaktadır.Kadınlar vücutlarında herhangi bir kitleyle karşılaştıklarında doktora gitmekten korkmamalılar.

Onkoloji                                              Meme Kanseri

Prof.Dr.Erdem GÖKER
İç Hastalıkları ve Onkoloji Uzmanı

                     Anasayfa

            Makaleler
               
       Hakkımda

  İletişim